Zielone szkoły

Hufiec ZHP Sopot dysponuje świetnie położoną, dobrze wyposażoną i profesjonalnie przygotowaną bazą dla tzw. Zielonych Szkół, tj. zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej z zakresów biologii, ekologii, historii, kultury regionu, chemii, fizyki i innych przedmiotów przyrodniczych i humanistycznych ? bazą noclegową ?Leśną Hutą?.

Kadra:

Zajęcia poprowadzą ?starsi bracia? ? instruktorzy harcerscy. Jest wśród nas kilku ?państwowych? pedagogów, kilku ?patentowanych? sportowców, sporo surwiwalowych zapaleńców. Wszyscy jesteśmy opiekunami ? wychowawcami.

Zajęcia zawsze są dostosowane do wieku uczestników.
Program zaś konsultujemy i dostosowujemy do potrzeb organizatora.

Bloki zajęć to m.in.:

Cykl wycieczek ?Szlakami naszej historii?dzieci poprzez wycieczkę poznają najbliższą okolicę, jej historię i przyrodę

Gra ?Gdzie zimują niedźwiedzie?dzieci poszerzą swoją wiedzę o zwyczajach zwierząt z naszej strefy klimatycznej

Gra ?Leśny zwiad?dzieci poszerzą swoją wiedzę o zasobach przyrodniczych Kociewia i Borów Tucholskich

?Natura w obiektywie?poszukiwanie najpiękniejszego krajobrazu zostaje zwieńczone utrwaleniem go na zdjęciu

Gra ?Wyprawa do Ekokrainy?zmysłowe poznawanie i  doświadczanie świata. Badania terenowe. Nauka współpracy przy realizacji zadań. Uwrażliwianie dzieci na problemy zaśmiecania

?Cztery pory roku?dzieci wyruszają na zwiad w poszukiwaniu najciekawszych obrazów natury, najlepiej charakteryzujących daną porę roku i je ilustrują

?Redagowanie gazetki ekologicznej?dzieci zredagują gazetkę ekologiczną pod hasłem Problemy Ekologiczne w Leśnej Hucie

?Makrama?dzieci poznają sztukę wiązania sznurka w formy ozdobne i użytkowe

?Barwy pór roku?dzieci podczas zwiadu będą miały za zadanie zgromadzić jak najwięcej informacji na temat cech charakterystycznych dla danej pory roku ze szczególnym uwzględnieniem dominującej kolorystyki, następnie (w drugim dniu warsztatów) uczestnicy wykonają prace plastyczne dowolna techniką ?Barwy lata?, lub ?Barwy wiosny? lub ?Barwy Jesieni?, czy też ?Barwy zimy?

Zapewniamy:

• przejazd Sopot ? Leśna Huta ? Sopot autokarem
  • zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych na łóżkach piętrowych (z pościelą), nauczyciele ? opiekunowie zapewnione mają łózka parterowe
  • pełne wyżywienie (trzy posiłki + podwieczorek)
  • swobodną możliwość korzystania z sali kominkowej, świetlicowej, miejsca ogniskowego, wi-fi, terenu zielonego bazy
  • indywidualnie tworzony i atrakcyjny program
  • pamiątkowe nagrody i dyplomy
  • zaplecze edukacyjno-szkoleniowe: rzutnik, ekran, komputer, materiały do zajęć ekologicznych (przyrządy pomiarowe, mikroskopy itp.)

Co uczestnik musi mieć:

• ubranie na gry w lesie i na łące
  • ubranie wierzchnie
  • obuwie na zmianę
  • przybory do mycia (w tym ręcznik)
  • bieliznę i ciepłe wdzianko

Wokół Harcerskiej Bazy Obozowej biegnie edukacyjna ścieżka przyrodnicza składająca się z 10 tablic. Zachęcamy do spaceru lub wykorzystania ścieżki podczas zajęć z edukacji ekologicznej. Tablice umieszczone zostały w niedalekiej odległości, więc dzieci oraz młodzież mogą samodzielnie zapoznać się z przedstawionym materiałem.
Nauczycieli zachęcamy do przygotowywania quiz’ów, zagadek oraz zabaw opartych na treściach przedstawionych na tablicach.
Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy całą ścieżkę:

Jeśli chcesz zorganizować u nas zajęcia z edukacji ekologicznej, zapraszamy do kontaktu.